Life & Things

Hediyenizin Hikayesi Olsun

nahıl dükkan

Hediye almak zor iş. Ama çeşit azlığından falan değil, tam tersine envayi çeşit seçenek arasında ne alacağını bilememekten. Biraz anlamlı olsun, biraz orijinal olsun, ucuz kaçmasın ama çok pahalı da olmasın, herkes akıl edemesin ama kullanışsız da olmasın derken hele de değerli birine seçiyorsanız hediyeyi, inanın içinden geçtiğiniz süreci çok çok iyi anlıyorum.
Birine hediye almayı, kendinize hediye alınmasından daha çok sevdiğinizi söylediğinizde size de kimse inanmıyor olsa gerek. Hele de içine bir parça orijinallik katabildiğimize inanıyorsak aslında bizden mutlusu olamaz. Bu konuda kıskançlık yapıp favori hediye fikirlerimi paylaşmayacağım, kimseler kusura bakmasın. Ama orijinalliği kendi içinde olan öyle yerler keşfettim ki şu sıralar, bunları herkesle paylaşayım, hediyesine hikaye katmak isteyenler için bekleyen bu güzel mağazalar daha çok kişiyi mutlu etsin diye naçizane bir listecik hazırladım. Afiyet olsun!
İstanbul Modern Mağaza
“Gerçekten hiç duymamıştık (!)” diyeceksiniz ama hemen cephe almayın bana ne olur. Ben de İstanbul Modern’e en azından senede birkaç kez gitmeye çalışangillerdenim. Ama inanır mısınız, bu zamana kadar bir kere olsun mağazasına giresim olmamıştı. Müze mağazaları hep turistler içindir, pahalıdır diye düşündüğümden belki. Belki de sadece girmek için heyecanlı, çıkmak için çoktan bir şeylere geç kalmış olduğumdan.

notebook design
İstanbul Modern Mağaza; tıpkı müzedeki eserler gibi farklı, orijinal, yer yer hem modern hem geleneksel, yer yer aykırı ve alışılmamış. Burayı bilhassa sanatla, yaratıcı içerikle ilgili bir meslek sahibi arkadaşlarıanıza, genç bir çifte veya iç dizayna çok düşkün kimselere ev hediyesi alırken mutlaka ama mutlaka ziyaret etmelisiniz. Genel anlamda ise aslında “ay defterin ne güzelmiş, ay ne güzel fotoğraflar çekiyorsun, ay dövmene bayıldım kendin mi çizdin” vb cümleler kullandığınız arkadaşlarınız çoğunluktaysa da burası sizin için mükemmel bir seçim.

çay bardağı dizayn

“modern” usülü çay bardağı

Fiyatlar konusunda, evet, çoook uygun fiyatlı olduklarını söyleyemeyeceğim. Ancak aslında fiyatlar hediye konsepti ile çok da uyumsuz değil, sözgelimi ev tasarımı için kullanılacak hediyeler zaten ev görmesi gibi önemli bir olaya harcayacağınız bütçeyi çok aşmıyor. Defter, telefon kabı, ipad kılıfı gibi kişisel hediyeler de burada bulacağınız orijinal tasarımları üzerine eklediğinizde piyasadaki alternatiflere göre hiç de pahalı kaçmıyor. En kötü ihtimalle bir tramvay, bir vapur ödemiş olursunuz; o da zaten şöyle bir mağazayı gezmeye değer 🙂
Dekoratif ürünler ve defter, cüzdan, telefon kılıfı, kitpa ayracı, tasarım takılar gibi kişisel ürünler hariç burada sanat içeriği zengin güzel kitaplar da bulabilir, pekala hem kullanışlı hem de düşünülmüş bir hediye alabilirsiniz. Özellikle fotoğrafçılar için çok çok güzel albüm-kitaplar var 🙂

istanbul modern

en çok da Ara Güler albümlerine selam olsun

Bir de hemen her üründe göreceğiniz üzere bu ürünlerin üzerindeki baskılar ve tasarımların çoğu da aslında Türk modern sanatçıların eserlerinden çıkma, şahsen yabancı ülkelerdeki müzelerden bayıla bayıla dünya sanatçılarının eserleriyle bezenmiş defterler alırken kendi sanatçılarımızı çok iyi bilmemek bana biraz suçlu hissettirdi, bence İstanbul Modern Mağaza’dan alacağınız bir hediyenin hikayesi en çok da burada saklı olacak 🙂

Nerede ? -> İstanbul Modern Müzesi girişinde bilet bankolarının önünde, adresi internet sitelerinden ve Google Maps’ten bulabilirsiniz 🙂
Nahıl Dükkan
Nahıl Dükkan benim bu zamana kadar varlığına bilmediğime pişman olduğum, şirin mi şirin, dünya çeşit hediye seçeneğiyle bezenmiş bir mağaza.Kadın Emeği Değernlendirme Vakfı (KEDV) tarafından kurulan mağazadan alıveriş yaptığınızda, bu güzel ürünleri el emeği göz nuruyla üreten dar gelirli kadınların ekonomik bağımsızlıklarına katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

nahıl dükkan

patiklerin güzelliğine hiç diyecek yok

Neler yok ki bu mağazada? Birbirinden güzel yastık kılıfları, masa örtüleri, oyuncaklar, sabunlar, keseler, kuru gıda ürünleri zeytinyağları, çantalar, aksesuarlar, süsler, kıyafetler… Daha yarısının yarısını bile sayamadım! Gerçekten mağazaya şöyle bir girince içerideki zenginlikler ve renkler sizi eline geçirirken Türk kadınının kendi tasarımlarına ince ince işlediği geleneksel unsurları, zarifliği adeta sizi dinlendiriyor. 20160723_160753_HDRFiyatları ise inanın aynı ürünleri gidip seri üretimden alacağınız fiyatlara göre çok daha uygun, çoğu zaman 20-30 TL’yı hiç aşmadan çok ama çok şık ve orijinal bir hediye bulabilirsiniz.

nahıl dükkan

benim favroim kuşkusuz el işi şişelikler içindeki zeytinyağları. enfesto!

Çok yakında online satışa da başlayacak olan Nahıl Dükkan’dan özellikle şık ev dekorasyonu, kadınlar için aksesuar, çocuklu aileler için oyuncaklar, mutfak meraklıları için el yapımı mutfak ürünleri ve geleneksel tasarımdan daha çok hoşlanacağını düşündüğünüz kişiler için hem kullanışlı hem de şık diyebileceğiniz hediyeler bulabilirsiniz.

 

Bu hediyelerin hikayesi nerede, söylememe gerek yok herhalde 🙂 Peki pazarları kapalı olan Nahıl Dükkan nerede?

Denizler Kitabevi
Şimdi sizi biraz Avrupai, biraz da Osmanlı esintisi taşıyan bir tarih yolculuğuna çıkartalım efendim. Yıllar yılı İstiklal Caddesi’ne gidip de benim gibi “bu mağaza acaba ne” deyip, biraz Harry Potter’daki Diagon Yolu kokusu alıp yine de “bu mağaza bana XL” diye korkup girmediyseniz; bir dahaki Taksim ziyaretinizde mutlaka ama mutlaka Denizler Kitabevi’ne gidiyorsunuz, sakın bahane üretmeyin!
denizler kitabevi
Mağazaya girer girmez yüz yıllık eski cilt yabancı dilde kitaplar diziliyor solunuzda. Kendinize engel olamayıp çocuk gibi saldırasınız geliyor her şeye ama o ciltlerin her birini eliniz titreye titreye, itinayla karıştırıyorsunuz. Sonra mağazaya ruhunu katan zarif merdiven boyunca duvarlara asılı haritalar çekiyor bakışlarınızı, eliniz ortadaki masada serili kartpostallara, albümlere, haritacıklara kayıyor. Bu mağazada bulabileceğiniz şeylerin bir tanımı yok bence. Onlarca yıl öncesinden çizilmiş bir harita da bulabilirsiniz semazen desenli zarif ve orijinal bir defter de; seneler öncesinden kalma ciltli Fransızca kitaplar da bulabilirsiniz, Osmanlı nüansları taşıyan kalem kutuları da.
Şunu söylemek gerekir ki bu mağaza zaten sizde yarattığı ceket ilikleme dürtüsünün de göstereceği üzere özellikle biz öğrencilerin bütçesi için biraz fazla.

denizler kitabevi

buranın müşterileri de yaş aralığı olarak biraz…ehem biraz sanki fazla gibi gibi

Mağazadaki eserlerin senelerce burada göz nuru gibi muhafaza edildiklerini düşündüğünüzde siz de hak veriyorsunuz. Yine de bazen öyle bir zaman geliyor ki yaşlı akrabalarımıza, öğretmenlerimize, içine hem sevgi hem de saygı katmamız gereken hediyelere ihtiyacımız olabiliyor. Bir seferliğine böyle özel bir hediye alacaksanız bence Denizler Kitabevi’ni ziyaret etmekte fayda var.

Burada yine gayet bütçemize uygun defterler, albümler, biblo benzeri dekoratif ürünler de bulmak mümkün; her ne kadar kitabevinin esas cevheri bunlar olmasa da. Hediye evreninizi zorlayacak olsa bile yalnızca mağazanın her köşesinden yükselen hediyeleri duymak için bile Deniz Kitabevi’ni mutlaka ziyaret edin.

Nerede? -> İstiklal Caddesi boyunca Galata istikametinde yürürken solunuzda kalacak, kendiniz keşfedin bakalım gözünüze ilk çarptığında ne hissedeceksiniz.

Bonus : Lösev Dükkan
Buraya bonus dememin sebebi, benim hediye almadan önce sık sık başvurduğum ve çok bilinmiyor olmasından korktuğum LÖSEV Dükkan’ı yazıya eklemeye son anda karar vermiş olmam. Lösev Dükkan, hem lösemili çocukların anneleri tarafından üretilen hem de LÖSEV’e ürün ve tasarım bağışında bulunan kişilerce zenginleştirilen harika bir hediye portfolyosuna sahip online bir platform.

lösev dükkan

sitenin çok satanlarından bir kesit

Hem çok şirin hem de kullanışlı kişisel hediyelerden ev hediyelerine, ofis malzemelerinden mutfak ürünlerine kadar sosyal sorumluluk olmaktan öte gerçekten orijinal bir ürün dizinine sahip olan bu mağazadan alışveriş yaptığınızda lösemili bir çocuğun da tedavisine katkıda bulunmuş olacaksınız. Emin olun, bu mağazada bulacağınız ürünleri gidip bir X Kırtasiye’den aldığınızda hediye sahibi kimse Lösev Dükkan hediyesi aldığındaki kadar candan gülümsemeyemeyecektir.Kendi iyi dilekleriniz yanında küçük bir çocuğun da iyi dileklerini katmış olacaksınız hediye paketinize. Eğer içinize sinen bir şey bulamadıysanız bile fiyatları çok çok uygun olan Lösev Dükkan ürünlerinden küçük bir tane alıp hediye paketinize sıkıştırıvermek de bence çok güzel bir seçenek olabilir. Hem de yılbaşı, Sevgililer Günü gibi zamanlarda özel dizaynlar bile çıkartıyorlar. Mutlaka aklınızda olsun 🙂

 

Lösev Dükkan nerede sorusunun cevabı açık herhalde : https://www.lsvdukkan.com/

 

Sevgiler !!

Bengüsu

You Might Also Like

2 Comments / Yorumlar

 • Reply
  Kristen
  2 September 2016 at 02:20

  I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion,
  if all website owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be much more useful than ever before. http://www.yahoo.net

  • Reply
   bengusu
   3 September 2016 at 22:39

   Thank you so much !

  Leave a Reply / Yorum Yazın

  Show Buttons
  Hide Buttons
  en_USEnglish